Kısırlık

Hiçbir kontrasepsiyon olmaksızın 1 yıllık düzenli temasa rağmen tasavvur etmek imkansızdır. İnfertilite problemi olan ailelerin yaklaşık% 30'unda erkek, kadınlarda% 30, erkeklerde ve kadınlarda% 30'luk bir sıkıntı yaşanmaktadır. Ailelerin% 10'unda, yapılan ilk adım testleriyle gebeliği önleme sorunu yoktur ve bu gruba "açıklanamayan infertilite" denir.

Kısırlık nedenleri:

I- Erkeğe ait nedenler

 Erkeklerin ilk değerlendirilmesi çok basit bir yöntem olan spermiyogram denilen bir yöntemle yapılır. Sperm analizinden önce, bir erkeğin 3-5 gün boyunca cinsel bir diyet yaptırması gerekir. Numunenin verileceği gün, ayak boya, parfüm, tiner gibi uçucu maddelerle temastan kaçının. Mümkünse, sperma örneği laboratuarda herhangi bir kayganlaştırıcı kullanmadan mastürbasyon şeklinde verilmelidir. Evde veriliyorsa, 1 saat içinde laboratuara teslim edilmelidir. Sperm, öldürmeyen özel prezervatifleri kullanarak cinsel ilişki yoluyla da verilebilir. Bu kondomlar androloji laboratuvarından temin edilebilir.

Semene (meni) ait nedenler:

Semen anormallikleri genellikle yumurtalıkta (testis) sperm üretimindeki problemlerden kaynaklanır. Üretim probleminin nedeni bilinmemekle birlikte kalıtsal veya hormonal bozukluklar, geçmiş enfeksiyonlar, aşırı sigara ve alkol tüketimi, stres, bazı ilaçlar, kimyasal maddeler, radyasyon ve radyoterapiden kaynaklanıyor olabilir.
Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre, sperm analizi hacim olarak en az 2 mililitre, mililitrede en az 20 mililitre olmalı ve spermlerin en az yüzde 50'si hareketli ve en az yüzde 70'i normal olmalıdır. normal.
Deformite açısından daha detaylı bir inceleme olan ve özel bir boyama yöntemi ile yapılan Kruger testinde% 14 veya daha fazla normal kabul edilir.
Meni analizinde saptanabilecek anormallikler nelerdir?
Sperm yok sperm
Semen hücrelerinin sayısı küçük (mililitrede 20 milyondan az)
Sperm hareketliliğinde azalma
Normal şekilli az sayıda sperm
Sperm göçüyle ilgili sorunlar:
Testislerde sperm üretimi normal olmakla birlikte, gebeliğin engellenmesi sperm nakil kanallarının kalıtsal ya da daha sonra hastalığa bağlı olarak engellenmesinden kaynaklanmaktadır. Varikosel (testislerden bulaşmış kan taşıyan veziküllerin genişlemesi ve testislerin yanındaki kirli kan birikimi) olarak adlandırılan vazokonstriksiyon, testiküllerin sıcaklığını arttırarak sperm üretimi ve hareketi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu cerrahi olarak düzeltilebilir, ancak cerrahiye rağmen sperm fonksiyonu düzelmeyebilir.

Cinsel ilişki ile ilgili problemler

II- Kadına ait nedenler:

Rahim ağzı kaynalı kısırlık (servikal faktör):

Cinsel ilişkide sperm hücreleri serviksin önüne dökülür ve doğum kanalı vasıtasıyla uterusa ulaşır. Rahim salgısı, yetiştirme döneminde serbestçe spermlerin geçmesine izin verir. Ovülasyon periyodunun dışındaki hormonal etkilere bağlı olarak servikal sekresyonun yapısı ve tutarlılığı sperm geçişine izin vermez. Bazı kadınlarda, serviksin salgıları bağışıklık sisteminde bulunur ve buna semen antikorları denir ve sperm hücresi fonksiyonuna müdahale ederek ve yumurtlama sırasında dahi sperm hücresi fonksiyonunu bozarak infertiliteye neden olabilir. Rahim ağzı kaynakli kısırlık düşünülen hastalarda rahim içi aşılama (intrauterin inseminasyon= IUI) uygulanabilir.

Rahim kaynaklı kısırlık (uterin faktör):

Rahim içinde gebeliğin yerleşip büyüyeceği boşluğun anormallikleri de gebelik için engel oluşturabilir. Rahim filmi (Histerosalpingografi=HSG) rahim içini ve tüpleri (fallop kanallarını) değerlendirmek için kullanılan birinci basamak testtir.

Rahim filmi nasıl çekilir?

Histeroskopi rahim içi boşluğun optik bir aletle incelenmesi işlemidir.

Tüp (fallop tüpü) kaynaklı kısırlık (tubal faktör):

Fallop tüpleri uçlarındaki fırçamsı dokusu ile yumurtayı ovulasyon sırasında yaklayarak içine alır. Tüpler içinde hareket eden yumurta ampulla denen bölgede sprem ile karşılaşarak döllenme meydana gelir. Bu olayın gerçekleşebilmesi için fallop tüplerinin sağlam ve açık olması gerekmektedir. Tüplerde oluşan hasarlar ( sık gerçekleşen Pelvik inflamutar Hastalıklar) tüpün yapısnı bozacak ve kapanmasına neden olacaktır. Tüpleri kapalı olan bir kadının gebe kalması imkansıza yakındır.

Fallop tüpüne erişen genital enfeksiyonlar, diğer karın içi organların (örn., Apandisit) veya ektopik gebeliklerin neden olduğu enfeksiyonlar tüplere zarar verebilir. Bebek sahibi olamayan hastaların üçte biri infertiliteye bağlı olarak tuba hasarına sahiptir. Tüplerin yapısını değerlendirmek için, uterin film (HSG) ve / veya laparoskopi (karın, yumurtalıklar, tubal ve uterin değerlendirme olmayan optik bir cihazla) yapılabilir. Gebelik hem hasarlı hem de işlevini yerine getiremeyen hastalarda in vitro fertilizasyon (IVF) ile başarılabilir.