5. Hafta

Vücudunuz bu yeni yolculuğa hazırlanmaya başlamıştır.Kendinizi garip ,yorgun hissedebilirsiniz.Yapmış olduğunuz idrarda gebelik testi ile zaten gebeliğiniz kesinleşmiştir.En yakın zamanda kadın doğum doktoruna başvurmanız önerilir.

Memelerde gerginlik,göğüs uçlarında hassasiyet ve koyulaşma gebeliğin  ilk belirtileri olabilir.Ağızda metalik tat ve tat değişikliği görülebilir.Sık idrara çıkma isteği ve adet görecekmiş gibi olan kasık ağrıları normaldir. Genellikle sabah bulantıları başlar.Bu nedenle az miktarda ve sık aralıklarla kuru – katı gıdalar tercih edilmelidir.

Özellikle akşamları görülen baş ağrıları mevcuttur.İştah kaybı ,karında şişkinlik ve uyumaya eğilim olur.

 

Bebeğiniz 5. haftanın başında 0.2-0.6 mm uzunluğunda oval yapıda olan embriyo haftanın bitiminde 1.5-2 mm ye ulaşır.

Bebeğinizde ilk gelişen organ olan  kalbin atışları başlamakla birlikte  henüz ultrasonografi ile tespiti mümkün değildir.

 

Gözler, kulaklar gibi yüz hatları şekillenmeye başlamıştır.İlerde spinal kord olarak adlandırılacak olan nöral tüp kapanmaktadır.Kaslar ve kemik yapısının erken gelişimi başlamaktadır.El ve ayak taslakları çıkar. Akciğer gelişimi başlamıştır.

Bebeğinizin  beslenmesi için anneden  oksijen ve kanı taşıyan göbek kordonu oluşmaya başlamıştır.

 

5. Hafta Bilgilendirme

 

Gebelik kesesinin içinde görülen yolk sac erken gebeliğin sağlıklı olduğuna dair bir işaret olarak kabul edilir ve gebelik kesesinin içinde ikinci çok küçük düzgün bir kese olarak görülür.Bu küçük yapının görevi tam bilinmemekle birlikte bebeğin sağlığı ve gebeliğin gidişatı ile yakın ilişkilidir.

Vaginal  bakılan ultrasonografi ile  5’inci haftadan itibaren embriyo kesenin içinde 2-3 mm iken görülmeye başlar. 6’ıncı haftada uzunluğu 5mm; 7’inci haftada 10 mm ‘dir. Embriyo uzunluğunun bacaklar hariç tutularak ölçülmesi baş-popo mesafesi (CRL)  adını alır. CRL 14’ünci gebelik haftasına kadar gebelik haftasını 3 gün hata payı ile belirler.Embriyonun vaginal ultrasonografi ile engeç 7’inci haftada, abdominal ultrasonografi ile en geç 8’inci haftada görülmüş olması gerekir.Bebeğin kalp atışları  vaginal ultrasonografi ile  6’ıncı haftadan, abdominal ultrasonografi ile 7’inci haftadan itibaren tespit edilir.11’inci haftadan itibaren yüz hatları belirmeye başlar.12’inci haftadan itibaren kol ve bacakları belirgin olarak gözlenir.