39.Hafta

 

  • Bebeğin ağırlığı 3200-3250 gr ve boyu 50 cm ‘dir.

  • Hareket alanı gittikçe daralmaktadır.

  • Yağ depolanma maksimumdadır. Doğumdan hemen sonraki ilk hafta ısı düzenlenmesi için bu depolanan yağlar büyük önem kazanmaktadır.

  • Lanugoların çoğu döküldü.

  • Eğer bebek erkekse testisler torbaya inmiştir.

  • Bebek doğum pozisyonunu alıp ağrıların başlamasını beklemektedir

 

 

Anneler İçin Bu Hafta

Bu haftada en sık görülen bulgular mide yanması ve kabızlıktır.Bol sıvı alımı ve lifli gıdalar kabızlık problemini çözmeye yardımcı olur.Mide yanmasını önlemenin en kolay yolu az ve sık yemek yemektir.Yatmadan önce yemek yenmemesi ve öğünlerin küçük porsiyonlardan oluşturulması da yardımcıdır. Gece yatarken başın yüksekte tutulması durumunda daha az mide yanması olacaktır.

Gebeliğin bu haftasında anneler kendilerini çok iri,şişman ve rahatsız hissetmektedirler. Mümkünse bütün gün evde oturmayıp dışarıya çıkmaları onları psikolojik olarak rahatlatacaktır.

 

 Önemli Not

Epizyotomi (doğum kesisi) bebek tam doğarken doktorun perine bölgesinden (vajina girişi ile anus-makat arasındaki bölge) vajina içine doğru uzanan alana yaptığı,genlikle orta sağ yan hat üzerinde yer alan cerrahi kesidir.

Epizyotomi öncesinde lokal anestezik madde yapıldığı için işlem ağrılı değildir,çoğu kere gebe tarafından fark edilmez.İlk doğumda mutlaka epizyotomi uygulanır.Amaç bebeğin başı doğarken kontrolsüz yırtıklara engel olmak ve çıkımın genişlemesini sağlamaktır.Bebek doğduktan ve plasenta ile ekleri çıkarıldıktan sonra epizyotomi kendiliğinden eriyen ipliklerle dikilir.