38.Hafta

 

  • Bebeğin boyu 49 cm ve ağırlığı 3100 gr ‘dır.

  • Bebeklerin büyük bir kısmı bu haftadan itibaren doğmaktadır.

  • Doğduğunda uzun saçlar ve tırnaklar sakın sizi şaşırtmasın.

  • Bebeğin vücudundaki koruyucu verniks tabakası hızla erimektedir,ama halen deri kıvrımlarında,boyun ve sırtta mevcuttur.

  • Lanugo diye adlandırılan ve ikinci trimesterde bebeğin vücudunu kaplayan ince tüyler dökülmekte olup sadece omuz ve sırtlarda yer almaktadır.

  • Bebeğin yakalama refleksi gelişmiştir.

  • Bebeği bu haftalarda daha çok hıçkırık tutmaktadır. Soluk alıp vermek için antreman olsa gerek!

  • Bağırsaklarının içinde bol miktarda mekonyum (dışkı) oluşmakta olup bağırsak hareketleri de düzene girmeye başlamıştır.

Anneler İçin Bu Hafta

Bebeğin artık 3000 gr’ı geçmesi nedeniyle hareket alanı daraldığından anne karnındaki hareketleri ağırlaşır. Bu nedenle anne adayının bebeğin hareketlerini takip etmesi daha da önemlidir. Her bebeğin hareket tarzı kendine özgü olduğundan ve annenin bunu ifade etmesi de değişkenlik gösterdiğinden bunu bir kurala bağlamak mümkün değildir. Eğer bebeğin hareketlerinde bir azalma fark ediliyorsa şeker oranı yüksek çikolata gibi besinlerin ardından izlenir. Bu arada hareket azalmasının nedeni bebeğin uyku hali ise bebek de uyanabilir. Eğer yine de hareket azalması şüphesi varsa yada hareket tarzı değişkenlik gösterdiyse en doğrusu NST ile bebeğin iyilik halinin tespit edilmesidir

 

 

 Önemli Not

Gerçek doğum eylemi nişan gelmesiyle ,ritmik- düzenli doğum kasılmalarının başlamasıyla yada suların gelmesiyle başlar.Suların gelmesi genellikle bol miktarda olup gebenin iç çamaşırlarını ve kıyafetlerini ıslatacak ve akacak şekilde olur ve fark etmemek , anlamamak mümkün değildir.Bazen ise amniotik kesedeki yırtık çok küçüktür,amnios sıvısı az az gelir,idrar yada akıntı ile karışabilir. Suyun geldiğinden şüphe eden gebenin doktoru ile temas kurması gerekir.Basit olarak uygulanan nitrazin testi ile tanı konur.Gelen sıvı ph kağıdı ile temas ettirilir,renk değişikliği ile suların gelip gelmediği anlaşılır.

Amniotik sıvının özgün tatlı gibi kokusu vardır, açık renkli berrak veya şeffaf bir sıvıdır.Gelen sıvı rengi açık sarı ise ve amonyak kokusu varsa amnios sıvısı değil idrardır.Sıvı koyu yeşil yada kahverengi ise mekonyum (bebeğin kakası) varlığını gösterir. Ve bebeğin sıkıntıda olduğunu işaret edebilir.Değerlendirilmelidir.