37.Hafta

 

  • Bebeğin ağırlığı 2900 gr ve boyu 48 cm’dir.

  • Bebek günde 25-30 gr tartı alabilme kabiliyetindedir.

  • Bebek kortizon üretebiliyor. Akciğer gelişimi bu şekilde tamamlandı ve doğduğunda sağlıklı bir şekilde havayı akciğerleriyle alıp verebilecektir.

  • Klinik olarak zamanı doldu. Artık anne karnında fazladan kalmaktadır.

  • Rahim büyüyüp inceldikçe içeri süzülen ışık miktarı da artmaktadır.Bebek böylece gece-gündüz düzenine alışmaya çalışmaktadır.

  • Doğduğunda uyku düzeni için şimdiden ışığı güçlü bir şekilde hissedip kendini buna göre ayarlaması önemlidir.

Anneler İçin Bu Hafta

Bu gebelik haftasında doktorunuz vaginal muayene yaparak doğum kanalının doğum için uygun olup olmadığını, çatı darlığının mevcut olup olmadığını tespit etmek isteyebilir. Eğer gebelik öncesi aynı doktor tarafından muayene olduysanız buna gerek duymayabilir.Vaginal muayenenin doğum eylemi başlamadan yapılması çok daha doğrudur.Bu şekilde doğum şekliniz hakkındaki karar netleşecek ve belki de gereksiz yere doğum ağrısı çekmeyip veya vakum riskine girmeyip sezaryen kararı verilecektir.

 

 

 Önemli Not

Sezaryen anne yada bebeğin sağlığını korumak için acil olarak yapılabilineceği gibi planlı olarakta uygulanabilen bir ameliyattır. Daha önceden sezaryen operasyonu geçirmiş olan , myomektomi ameliyatı geçirmiş olan, bebeği ters duran ,4000 gr’ın üzerinde doğum ağırlığı tahmin edilen , plasenta previa saptanan , baş pelvis uygunsuzluğu olan gebelerde sezaryen planlanabilir.

Gebelik süresinin 40 hafta olması ve 37’inci haftadan sonra doğumun artık beklenebilir olması nedeniyle çoğunlukla beklenen doğum tarihinden 10 gün önceye randevu verilir. Bu tarih verilirken ileri geri ufak oynamalar yapılabilinir. Çoğu kere anne adaylarının bebeğin gününün dolmasını beklemeğe dair beklentisi olur. Ancak tarihin erken verilmesinin nedeni doğumun doğal yoldan başlama olasılığının son günlerde artması ve bebeği doğum eylemi riskine atmadan dünyaya getirme gerekliliğidir.

Non Stres Test (NST) bebeğin anne karnında iyilik halini gösteren testlerden en sık kullanılan testtir. Bu testte sırt üstü yatan annenin karnına bir tanesi rahim kasılmalarını gösteren diğeri bebeğin kalp atım hızını tespit eden 2 prob bağlanır. Testin ortalama süresi 20 dakika olup gerekli görüldüğünde uzatılabilinir yada tekrarlanabilinir.Bu süre zarfında bebeğin kalp atım hızının en az 15 saniye süren en az 15 atımlık fark yaratan 3 artış yapması testin negatif olduğunu yani, bebeğin iyilik halinin mevcut olduğunu gösterir. Gebeliğe bağlı diyabet,yüksek tansiyon, gün aşımı hali yada azalmış bebek hareketleri söz konusu olduğunda NST uygulanır.