32.Hafta

 

  • Bebeğin ağırlığı 1500-1700 gr ve boyu 44 cm’ dir.

  • Başı aşağıya dönüp muhtemelen doğum pozisyonunu almıştır.

  • Bebeğin hareket alanının kısıtlanması nedeniyle hareket tarzı artık değişmiştir.Daha az ama daha güçlü hareket etmektedir.

  • Ayak tırnakları tamamen çıkmıştır.

  • Beş duyusu da çok iyi çalışmaktadır.

  • Saçları epey uzadı.Siyah mı yoksa kumral mı?

  • Yapılan çalışmalar rüya görmeye başladığını gösteriyor.

Anneler İçin Bu Hafta

Artık doktorunuza doğum sancıları ve doğum hakkındaki sorularınızı sormanın tam zamanı. Eğer hamilelik sonrasında ya da doğum sırasında herhangi bir sorun çıkarsa doktorunuzla daha iyi iletişim kurma şansınız olacaktır.Gebeliğinizin başından itibaren yaklaşık 9-12 kilo almış olmalısınız.Bileklerde ve parmaklarda şişme görülebilir. Sindirim sistemi ile ilgili sorunları azar azar ama sık sık yüksek lifli yiyecekler tüketerek ve bol sıvı içerek azaltabilirsiniz.Rahminizin şişmesinden dolayı yeni problemler ortaya çıkacaktır. Bebeğinizin başı aşağıda olmasından dolayı ayakları kaburganıza dayanacak ve bu da içinizde bir baskı hissi oluşturacaktır. Bu durumdan kaçınabilmek için dik oturmak faydalı olacaktır.

 

 

 Önemli Not

Çalışan bir anne adayı iseniz ister SSK ister emekli sandığı ister özel sektör olsun doğum öncesi yasal iznin başlatılma zamanı gelmiştir. Yeni düzenlemeye göre gebeliği takip eden doktorunuzun yazılı izin vermesi kaydıyla en fazla 5 hafta daha işe devam edip bu süreyi doğum sonrası 8 haftalık izninize ekletmeniz mümkündür.Alınan bu belge ile birlikte vizite kağıdı,sağlık karnesi,en az dört primin ödendiğine dair belge ile birlikte resmi olarak bağlı bulunduğunuz sağlık kuruluşuna onaylatmanız gerekmektedir.Doğum sonrası yasal iznin bitiminde de aynı şekilde doğum belgesi ile birlikte başvurmanız gerekecektir.

Doğum öncesi izin ile ilgili kanun doğumun 40’ıncı haftada varacağını varsayarak 8 hafta doğum öncesi izin olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle örneğin 36’ıncı haftada doğum yaptığınızda izninizin 4 haftası boşa gitmiş iken gün aşımı olup 41’inci haftada doğum yaptığınız zaman bir hafta daha izniniz uzatılacaktır. Doktorların sıklıkla karşılaştığı sorun ise herhangi bir nedenle yapılacak planlı sezaryenlerde sezaryen tarihinin beklenen doğum tarihinden 10 gün önce verilmesinden dolayı anne adayının bu izni de kullanma isteğidir. Bu istek yasal olarak karşılanamamaktadır.