30.Hafta

 

  • Bebeğin boyu 40 cm ve ağırlığı 1300 gr’ dır.

  • Büyümeye hızla devam ettiğinden ve hareket alanı kısıtlandığından dolayı bebeğin hareketleri hızlı ve muhtemelen eskisi gibi sık hissedilmeyecektir.

  • Daha çok el ve ayaklarını oynatmaktadır.

  • Günün büyük bir kısmını gözlerini açıp kapatmakla geçirmektedir. Gözleriyle tüm ışıkları takip ediyor ve tepki verebiliyor.

  •  Kemik iliği hızlı bir şekilde eritrosit (kırmızı kan hücresi) üretmektedir.

  • Göz yaşı bezlerinden göz yaşı yapımı başladı.

Anneler İçin Bu Hafta

Anne adaylarının %40-75’inde hafif ödem (şişme) gelişmektedir.Ödem özellikle ayak bilekleri ve bacaklarda bariz olup havanın sıcak oldu günlerde daha da artmaktadır.Hafif ödem normal bir bulgu olmakla beraber eğer ellerde ve yüzde şişme ortaya çıkmışsa eğer şişme 24 saatten fazla devam etmişse yada hızlı kilo alımı, kan basıncında yükselme eklenmişse doktorunuzla bağlantı kurmanız gerekmektedir.Bu belirtiler preeklampsinin olası işaretleri olabilir. Preeklampsi gebe kadınların %5-10’unda görülmekte olup teşhis edilmediği durumlarda anne ve bebekte ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Preeklampsinin en belirgin bulgularından biri ödem ve hipertansiyonun yanı sıra idrarada protein atılımı olup basit bir idrar tahlili ile tespit edilmesi mümkündür.

 Önemli Not

Kolalı içeceklerin içindeki kafein maddesi plasentayı geçerek çocuğun kan dolaşımına girmektedir.Yüksek oranda kafeinli gıda tüketiminin erken doğum ve düşük ağırlıklı bebeğin doğum riskini arttırdığı göstermiştir.İdrar söktürücü etkileriyle sıvı kaybına ve bununla birlikte kalsiyum kaybına yol açabilmektedirler.Kolalı içecekler annenin beslenme kalitesini düşürür, annede ve çocukta huzursuzluk yapabilirler.Bir çok gebe mide şikayetlerini azaltmak için sindirime yardımcı olması için yemekle birlikte kolalı içecek içmeyi arzulamaktadırlar.Sanılanın aksine gebelerde kolalı içecekler mide asidini arttırarak reflü gibi yanma şikayetlerinin oluşmasını tetiklemektedirler.Ayrıca özellikle diyet kolalı içeceklerden içerdikleri yüksek oranda tatlandırıcıdan dolayı kesinlikle kaçınılmalıdır.Kolalı içeceklere bağımlı olabilirsiniz, fakat bırakmanız –en azından çok az içmeniz- gerekmektedir.