17.Hafta

 

  • Bebeğin baş popo mesafesi 13 cm ve ağırlığı 140 gr’ dır.

  • Yağ depolanmaya devam ediyor.Doğduğunda çocuğunuzun kilosunun nerdeyse %70’inin yağ dokusundan oluştuğunu biliyor musunuz?

  • Bebeğiniz insana şimdi daha çok benzemektedir.

  • Gözleri daha hareketlidir.

  • Bağırsaklarda mekonyum (dışkı) yapılmaya başlandı.

  • Göbek kordonu daha kalın ve daha güçlüdür.

  • Erkek bebeklerde prostat nerdeyse tamamen oluşmuştur.

  • Kıkırdaktan kemik dokusuna dönüşüm devam etmektedir.

  • Hayret vericidir ama bebeğe ait ayak izi bile oluşmuştur.

Anneler İçin Bu Hafta

Annenin geceleri uyku pozisyonu bulmakta sıklıkla güçlük çektiği süreç başlamıştır.Sırt üstü yatmak rahatsız olduğu gibi büyüyen rahmin ana damarlara baskı yapması sonucu kan akımı da bozulmaktadır.Yüz üstü yatmak ise artık mümkün değildir.En ideal yatış pozisyonu sol yan tarafa yatmaktır. Özellikle yan yatarken karnın alt kısmına ve her iki diz arasına ince yumuşak yastık koymak önerilir. Rahmin kan dolaşımının büyük kısmı sol rahim damarından sağlandığı için sol yana yatış önerilmektedir.

Annede artan kan volümü nedeniyle burundan vajinaya kadar tüm vücut sekresyonlarındaki artış dikkat çekicidir.

Özellikle yüz bölgesinde açık kahverengi noktalar şeklinde lekelenme olabilir. Kloazma olarak adlandırılan alın,burun,üst dudak ve yanakları kaplayan gebelik maskesi oluşabilir.Bu durum geçici olduğu ve doğum sonrası geri döneceği için endişeye gerek yoktur.Gün ışığına çıkarken güneş koruyucu kullanımı lekelerin koyulaşmasını engellemektedir . Multivitamin alımının da artmış renk koyulaşmasını engellediği bilinmektedir.

 

 

 Önemli Not

Amniosentez gebeliğin 16-18 haftaları arasında bebeğin içinde bulunduğu amniotik sıvıdan örnek alınmasıdır.Amacı tedavi olanağı olmayan genetik anomali ve hastalıkları tespit etmektir.Ultrasonografide anomali saptanması, ileri anne yaşı,pozitif üçlü tarama testi, anomalili doğum öyküsü ve ailede bilinen genetik hastalık varlığında uygulanmaktadır. İşlemin ultrasonografi eşliğinde yapılması bebeğin zarar görmesini engellemektedir.Alınan sıvı örneğinden yapılan hücre kültürleri 14-30 gün içinde sonuçlanmaktadır. 200’ de 1 düşük riski taşımaktadır.Amniosentezin bir perinatolog tarafından yapılması bu açıdan önemlidir.